Emberi természetről, adatvezérelt döntésről, üzleti könyvekről (Vezérfonal #25)
Mit várjunk egy olyan világtól, ahol nem akarunk kapcsolódni egymással?
Szia!
Ez az Onlife heti vezetői hírlevele, benne olyan témákkal, amelyek bennünket foglalkoztattak a héten. Az első téma nyilvánosan elérhető, a teljes levelet Onlife Kör tagsággal olvashatod.
Végül az emberi természet győz
Mikor gondolkoztál el legutóbb azon, hogy az ókori Júdeában, Nagy Heródes halála után Heródes Arkhelaosz fejedelem lett az új uralkodó? Mennyire határozza meg az identitásodat, hogy a lázadások során Szíria helytartója három légióval állította vissza a békét, 2000 zsidót keresztre feszítve? Szoktál azon gondolkozni, hogy milyen volt az élet Arkhelaosz előtt, és ehhez képest milyen most?
Nevetséges, igaz?
…
Lapozzunk előre bő kétezer évet. 2020 tavaszát írjuk, és javában tombol a COVID-19. A sajtóban sorra jelennek meg az elemzések arról, hogy minden megváltozik. Örökre.
„A Krisztus előtt (Before Christ, B.C.) és a Krisztus után (anno domini, urunk évében, A.D.) ezután új jelentéssel bír majd a vállalatok részére: Covid előtt (B.C., Before Covid) és Vakcina után (A.D., After Drug Discovery)” – írta a Forbes.
Olvashattunk a színház és a mozi haláláról, az üzleti utak végleges és drámai visszaeséséről, az irodák végleges bezárásáról. Arról, hogy soha többé nem megyünk edzőterembe, ha otthon van a Peloton fitneszgép. Most aztán vége az offline vásárlásnak: az ecommerce végleg átveszi a helyét. Hipermarket helyett aznapi kiszállítás, drónfutárokkal. Étterem helyett ételrendelés, pincérek helyett Wolt és Foodpanda. És persze: maszkviselés örökké.
A tőzsde beárazta az érzületet: a Netflix, Shopify, Peloton, Zoom, Amazon, és az Eljövendő Szép Új Világ nyertesei szárnyaltak, a letűnt kor emlékei pedig földbe álltak. Ki vesz hotelrészvényt, ha most temettük el a teljes utazási szektort?
Lapozzunk előre két és fél évet, egészen a mai napig. Ha körbenézünk, észrevehetjük: az Eljövendő Szép Új Világ nem jött el. Épp ellenkezőleg. Egészen úgy néz ki a világ, mint 2018-ban. A turizmus gyönyörűen visszapattant, közelít a Covid előtti szinthez. A visszapattanás csak azért nem volt nagyobb, mert a kötelező lezárások miatt a személyzet jó részét elbocsátották. A techcégek részvényei a béka feneke alatt, a hipermarketek tele, miközben az ecommerce-forradalom elmaradt: az Amazon idén ismét pénzt veszített a webshop üzletágán. Maszkot csak elvétve látunk az emberek arcán.
Mi is tévedtünk, nem jött be a jóslatunk az online konferenciák elterjedéséről. Májustól teljesen elengedtük az online konferenciákat, mert – várakozásainkkal ellentétben – egyszerűen nincs rájuk igény. Ehelyett médiát építünk. Az offline eseményeink ezzel szemben gond nélkül megteltek.
Mindez alig két évvel a brutális lezárások után. Mi lesz később?
Ötéves távlatban a Covid (sőt, elsősorban a világ minden részén rá adott kormányzati válasz) rossz emlék lesz csupán.
Tízéves távlatban már csak halványan dereng majd ez az időszak.
Huszonöt év múlva már meg sem említjük unokáinknak.
Száz év múlva a történelemkönyvek lábjegyzeteibe kerül, három mondat erejéig. A diákok 90 százaléka elolvasás nélkül ugorja át.
Covid előtt és Covid után mint új időszámítás? Ne nevettessenek.
A fekete pestisben Európa felnőtt lakosságának jó része meghalt néhány év alatt.
A spanyolnátha a világnépesség 3-5%-át megölte, alig több mint 100 évvel ezelőtt.
Miben befolyásolják ezek a mai viselkedésünket? Semmiben.
Sem a fekete pestis, sem a spanyolnátha, sem a koronavírus nem képes átírni az emberi természetet. Érhetik az emberiséget tragédiák, krízisek, sikerek: a természetünk változatlan marad. Ami ma szenzáció, és „mindent megváltoztat”, holnapra már nyoma sem marad.
Emlékszel még a quiet quittingre? Ezt a mindent megváltoztató, a vállalati működést alapvetően befolyásoló, évekig velünk tartó trendet és jelenséget kereken három hónapig tartott teljesen elfelejteni. A buzzwordök állatorvosi lova. Mire megjelent a konferenciák színpadán, a világ többi része és a TikTok már régen továbblépett.
Tedd fel magadnak a következő kérdéseket: mit üzen az emberi természet
az iroda jövőjéről?
a fizikai találkozások jelentőségéről?
arról, ha emberek milliói töltenek egymástól elválasztva napokat, heteket, hónapokat?
a leépítést végző cégek döntéseiről a távmunkások kapcsán?
arról, hogy a „soha nem megyek vissza az irodába dolgozni” emberek hogyan döntenek majd, amikor hat hónap munkanélküliség után egy állásinterjúra sem hívják be őket?
arról, hogy kinek könnyebb azt mondani: „Ne haragudj, nem tudunk tovább együtt dolgozni.” – a távmunkásnak, vagy az irodában dolgozó kollégának, akinek minden nap a szemébe nézek?
Nem érdekel, hogy hogyan „kellene” lennie. Az emberi természet olyan, mint a gravitáció. Nem ad a véleményünkre. Nem érdekli, szerintünk milyen irányba „kellene” mutatnia. Akár számolunk vele, akár nem, létezik és hat ránk.
Soha ne fogadjunk az emberi természet ellen. Közép és hosszú távon biztosan bukunk rajta.
Ha az emberi természet mellett fogadunk, csak nyerhetünk.
Most pedig térjünk vissza Arkhelaoszhoz, és Szíria helytartójának három légiójához. Abban az időben velük volt tele a római birodalmi sajtó, róluk beszéltek az utcán, ez volt az aktuális hír, ami „mindent megváltoztat”. Pont úgy, mint esetünkben a Covid. Kétezer évvel később tőlem kellett megtudnod, hogy léteztek.
Tudod, hogy ki született ugyanabban az évben?
A személy, akinek a születésnapja az időszámításunk kezdete.
Az „adatvezérelt döntés” korlátai
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Onlife to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.