Könyvajánló az idei kedvenceimből (Vezérfonal #27)
Ungvári Peti összefoglalja az idei kedvenc üzleti olvasmányait. A végén pedig jön a csattanó: Nincs idő elolvasni.
Szia,
Az Onlife eheti vezetői hírlevelében Ungvári Peti összegyűjtötte mindazokat a könyveket, cikkeket, blogokat, videókat, előadásokat, amelyek különösen nagy hatással voltak rá idén. A lista nem teljes, és különösen a menedzsment témájú könyveket emelte ki. A következő levélben megkapod Berze Marci listáját is ajánlott olvasmányokról, néznivalókról.
Kivételes módon ezt a levelet Onlife Kör előfizetés nélkül is olvashatod. Ha tetszik a lista, oszd meg másokkal is, vagy próbáld ki 1 hónapig ingyen a Kör-tagságot ide kattintva. Indítsd erősen 2023-at!
Ungvári Peti ajánlásai 2022 alapján
Az idei év tele volt kiváló könyvélményekkel. Ezek közül kettőt ki is adtunk: Az innovatív gén áprilisban, Az eredményes kiválasztás kézikönyve pedig májusban jelent meg. Bár idén mindkettőt „hivatalból” olvastam át többször, őszintén ajánlom. Ha most rendeled őket, karácsonyig még odaérnek a fa alá, Az eredményes menedzserrel együtt.
Amely könyvek elérhetőek magyarul, azokat magyar címmel, a többit angol címmel tettem be.
Írd meg kommentben:
Neked mi volt az idei kedvenc olvasásélményed? (Nem csak üzleti könyvet írhatsz.)
Melyiket olvasnád az alábbiak közül szívesen magyarul?
Melyiket olvastad már az alábbi könyvekből?
Íme az általam ajánlott könyvek az idei olvasólistámról:
Andy Dunn: Burn Rate: Launching a Startup and Losing My Mind
A bipoláris depresszióval küzdő startupalapító őszinte vallomása arról, hogyan segítette és törte össze őt mentális betegsége. A Bonobos alapítója őszintén mesél arról, hogyan találta meg és rúgta ki társát a cégtől, milyen egy mániás epizód közepén előadni egy céges konferencián, és hogyan fogadják az alkalmazottak, befektetők, amikor évek után kiderül, mivel küzdesz. Önfelmentéstől és önfényezéstől mentes beszámoló – igencsak ritka ez manapság az üzleti könyvek piacán.
Kinek ajánlom?
Minden vezetőnek, vállalkozónak. A mentális betegségek kérdése sokkal többeket érint, mint arról gondolnánk – és olyan stigmával jár, mint talán semmi más az üzleti életben. Ez a könyv megmutatja az embert a sikeres vállalkozó mögött.
Richard Rumelt: Good Strategy, Bad Strategy
Ez a könyv a legjobb, amit a stratégia témájában valaha olvastam. Rumelt kíméletlenül száll bele a corporate bullshitgyárba, amely ontja magából a használhatatlan, értelmetlen, általános „stratégiákat”, amelyek nem többek olcsó szlogeneknél vagy vágyálmoknál. A szerző nagyszerűen világít rá arra, hogy a rossz stratégia nemcsak kellemetlen, hanem rendkívül káros is. Felesleges projektekhez, veszteséges beruházásokhoz, és értelmetlen változásokhoz vezet. Gyakorlati tanácsokat ad ahhoz, hogyan alkossunk olyan stratégiát, amely valóban értékes.
Kinek ajánlom?
Minden felső vezetőnek kötelező olvasmány. A többieknek csak ajánlott.
Jeffrey Pfeffer: Managing with Power és Power
A munkahelyi hatalomtechnika alapművei, amelyek megváltoztatják a karrieredet. A hatalom törvényei című Onlife Pódium előadásban fő forrásként használtam őket, nem véletlenül. Bár az előbbi könyv már 30 éve (!) megjelent, a benne leírt eszközöket alig néhányan használják tudatosan. Miért? Mert a munkahelyi politika szitokszó: még a létezését is tagadni kell. Ahogyan Mark Horstman mondaná, a politika definíciója: „Három ember ugyanabban a városban.” Ahol többen összejönnek, ott megjelenik a politika. Az a kérdés, hogyan építhetünk befolyást egy ilyen környezetben. Ez a két könyv összefoglalja az alapokat.
Kinek ajánlom?
Nagyobb szervezetekben dolgozó menedzsereknek, felső vezetőknek.
Tom DeMarco, Tim Lister: Peopleware: Productive Projects and Teams
Ennek a klasszikusnak első kiadása 35 évvel (!) ezelőtt, 1987-ben jelent meg. Bár azóta többször frissült (a legújabb kiadás 2013-as), az alapgondolatok örökzöldek. Megdöbbentő lesz, hogy az 1987-ben, szoftvercsapatoknak leírt ajánlások ma ugyanúgy ütnek. Ez elég elkeserítő is, hiszen 35 évünk lett volna megtalálni a megoldást ezek többségére – jól mutatja, hogy a legtöbb szervezeti problémára nem lesz technológiai megoldás. Mást kell keresnünk. A szerző ír benne irodákról, csapatgyilkosságról, szórakoztató munkahelyekről, és arról, mitől áll össze egy csoport csapattá.
Kinek ajánlom?
Szoftvermérnök-menedzsereknek, vagy bármilyen szellemi, kreatív munkakörben dolgozó szakemberek vezetőinek.
W. Edwards Deming: Out of the Crisis
Egy újabb klasszikus, melynek első kiadása 1982-ben született a minőségirányítás atyjától, Edwards Demingtől. Amikor „21. századi vezetői módszerekről” olvasok, nevetnem kell: Drucker és Deming ugyanezeket foglalta össze 50 évvel ezelőtt. Itt találod Deming 14 ajánlását angolul: melyik számít ma „elavultnak”? És mennyi olyan szervezetet ismersz, amely mind a 14-et maradéktalanul betartja ma? Az Out of the Crisis viszonylag száraz olvasmány, tele esettanulmányokkal, és statisztikával (Deming maga is a statisztika professzora volt).
Kinek ajánlom?
Ajánlott olvasmány minden menedzsernek, aki mélyebben szeretne foglalkozni a minőség és a menedzsment kapcsolatával.
Marty Cagan, Christ Jones: Empowered: Ordinary People, Extraordinary Products
A marketingben számomra a termékmenedzsment a legizgalmasabb terület. A szerzőpáros gyönyörűen mutatja be, hogyan építs világszínvonalú termékeket nagyszerű csapatokkal. Gyakorlati, másolható, azonnal alkalmazható eszközök.
Kinek ajánlom?
Meglepő lesz, de minden menedzsernek. Őszintén hiszek abban, hogy minden vezető elsődleges fókuszában a végfelhasználók kell hogy álljanak. Ennek ellenére ha nem ügyféloldalon dolgozunk, akkor még a létezésükről is megfeledkezünk. Éveket, évtizedeket is eltölthetünk vezetői pozícióban úgy, hogy másodkézből származó információkból ismerjük meg az ügyfeleinket. Nem véletlen, hogy egyre több szervezetben jönnek rá ugyanerre, és minden csapatnak közvetlen hozzáférést adnak az ügyfelekhez. A termékmenedzsertől megtanulhatjuk, hogyan vegyünk észre és halljunk meg ügyféligényeket a sorok között.
Jeffrey Liker: The Toyota Way
A korábbi, 2008-as kiadása olvasható magyarul is A Toyota-módszer néven.
Az előző száz év számomra legizgalmasabb és talán legtöbb tanulsággal járó vállalati sikertörténete a Toyotáé. Sok vállalat van, amely sikeres, de nagyon kevés van, amelyre úgy tekintenek másolható példaként, mint erre a japán autógyártóra. Míg a Jack Welch-féle General Electric sikert sikerre halmozott, az utánpótlás-képzésben és a vállalati filozófia átadásában Welch mérlege negatív. Senki nem beszél „GE Production Systemről”, ahogyan nem lett névadó az Apple, Google vagy Amazon sikertörténete sem egy országokon, kultúrákon, iparágakon átívelő szemléletmódnak.
A Toyota azonban igen. A szerző jól mutatja be, hogy miért. Mindaz, amiről az Onlife-nál beszélünk, ebben a szellemiségben történik, száz százalékban azonosulni tudunk vele. Az emberek tisztelete. Folyamatos fejlődés.
Kinek ajánlom?
Minden menedzsernek.
Jack Welch: Winning
Ritkán olvasok annyira őszinte, közhelyektől mentes üzleti könyvet felső vezetőktől, mint a GE korábbi legendás felső vezetőjének művét. Welch, tipikus D stílusú vezetőként a „Győzelem” címet adta a könyvnek, és valóban erről szól. Hogyan fogsz nyerni a piacon? Útmutatást ad a cégvezetés legfontosabb területeihez. Ez az útmutatás sajnos nem mindenhol elég gyakorlatias, de a jó hírem: az Onlife könyveivel és tananyagaival lehozhatod a földre az általa írt tippeket.
Kinek ajánlom?
Vállalkozóknak, vállalati felső vezetőknek.
Stephen M. Walt: The Hell of Good Intentions
Kilóg a sorból ez az ajánlás, hiszen a szerző amerikai külpolitikai szakértő, könyvében pedig az Egyesült Államok külpolitikai elitjének hibáit kutatja az előző 30 évben. A cím mégis érdekes lehet minden Onlife-hallgatónak: mindegy, hogy mi a szándékod, ha az eredmény kudarc. Ebben az esetben a kudarc több százezer emberéletet és sok százmilliárd dollárnyi vagyont jelentett. Felelősök azonban a mai napig nincsenek. Hogyan alakulhat ki egy rendszer, amiben csak felfelé lehet bukni? Hogyan válhat belterjessé egy szakmai közösség, és milyen módon vezet ez hübriszhez?
Kinek ajánlom?
Akit érdekel a nemzetközi politika, és a nagyvilág történései.
Blog: (Orosz Gergely)
A szerző az Ubernél és a Skyscannernél dolgozott szoftvermérnökként és menedzserként. Többször idéztünk már tőle az Onlife Podcast és a Kandalló melletti beszélgetések adásaiban. Gyakorlatias, mélyreható, alapos írások a technológiai cégek működéséről, szoftvermérnök-karrierekről.
Kinek ajánlom?
Szoftvermérnököknek, szoftvermérnök-menedzsereknek.
+1) Pinczés Máté: Nincs idő elolvasni
Kollégánk tavalyi műve (Felesleges elolvasni – nem, ez nem a véleményem, hanem a könyv címe) után itt a folytatás: Nincs idő elolvasni.
Ez a könyv kimondja, amit valószínűleg akkor érzel, amikor a fenti könyvlistát olvasod. Önmagában a weboldal szövege miatt érdemes átkattintanod. Ha viccesnek találod, akkor a könyv is tetszeni fog. Ha nem találod viccesnek, akkor kérlek, beszéljünk.
Te milyen könyvet ajánlanál nekem 2023-ra? Írd meg az ajánlásaidat kommentben!
Barátsággal,
Péter
Maria Ressa: How to Stand Up to a Dictator - The Fight for Our Future, már magyarul is elérhető. Csapatépítés, vezetői magatartás, előregondolkodás. Érdemes elolvasni.
A menedzsment mítoszai - Stefan Stern, Cary Cooper
Lost & founder - Rand Fishkin