Vasárnapi gondolatok | A karriertervezésről és az anonimitásról (#20)
Beszámoló Amerikából, a karriertervezés időpazarlás, és az anonimitás helye a szervezetünkben.
Ez az Onlife heti vezetői hírlevele. Ebben a különkiadásban az evosoft jóvoltából a Manager Tools éves konferenciájáról, az M Conference-ről hozok tapasztalatokat. Onlife Kör tagként a teljes levelet olvashatod, ingyenes feliratkozóként pedig a háromból két témát.
Amerikából jöttem
Az előző napokat az Egyesült Államokban, Chicagóban töltöttem a Manager Tools éves konferenciáján. Emlékeztetőül: az Onlife Management Bootcamp a Manager Tools 3 videós kurzusára épül. Alapítójuk, Mark Horstman két könyvét idegen nyelven először az Onlife adta ki, így az angol után magyarul jelenhettek meg először ezek a művek. Kulcsfontosságú partnerek.
Az út komoly befektetés volt, és az átláthatóság kedvéért a levélben megírom, miért döntöttünk a részvétel mellett. A következő napokban több beszámolót írok, mert a kiváló előadásokból sok tanulságot vonhatsz le a karriered, munkád és céged kapcsán. Olyan előadóktől hallhattam felsővezetői tanácsokat, mint az F35 vadászrepülő sisakkijelzőjét tervező csapat vezetője; akik rájöttek, mi okozta a Columbia űrsikló tragédiáját; vagy az Észak-Amerika egyik legnagyobb kamionkereskedő cégének értékesítési vezetőjétől.
A mai levélben két témával kapcsolatban írok:
A karriertervezés időpazarlás. Miért felejtsd el a lineáris karriertervezést és mit tegyél helyette?
Anonimitás, anonim visszajelzés a szervezetekben. Megoldás a bizalmatlanságra vagy játék a tűzzel?
Előtte viszont néhány általános észrevétel a konferenciáról:
1) Megdöbbentő a hasonlóság az Onlife rendezvényein tapasztalt hangulathoz, közösséghez. Ugyanaz a nyitottság, lelkesedés, jóhiszeműség. Ugyanazok a kihívások, problémák, kérdések jönnek elő a beszélgetésekben és az előadások utáni kérdezz-felelekben. Itthon gyakran hallom, hogy ezek a módszerek „amerikaiak”. Érdekes módon ezt rendszeresen olyanok mondják, akik talán még sosem beszélgettek amerikai üzletemberekkel, vezetőkkel. Ha beszélgetnének, látnák, hogy szinte ugyanazok a megoldások működnek kint, mint itthon.
2) Felkészült, profi networking. Mind a Manager Tools, mind az Onlife közössége tudatosan készül a kapcsolatépítésre. Egyetlen szünetben sem láttál mobilozó, egyedül álldogáló, e-mailező résztvevőket. Érdeklődve figyeltek egymásra, őszinte kíváncsisággal kérdeztek. Mindezt annak ellenére tapasztaltam meg, hogy egy hazai mikrovállalkozást képviseltem, míg a Morgan Stanley egyik korábbi üzletágvezetőjével, vagy egy technológiai cég globális technológiai vezetőjével beszéltem. A 70 résztvevőből legalább 40-nel beszéltem pár mondatot.
3) Jegyzetelés. Mindenki jegyzetelt, fele-fele arányban papírra vagy iPadre, de szinte kivétel nélkül kézírással. Azt is megtapasztaltam, hogy az előadás hasznossága egyenesen arányos a róla készített jegyzetek hosszával. Amelyik előadásról 8 oldalt írtam, az 16-szor hasznosabb, mint amiről fél oldalt sikerült (csak egy ilyen volt). Ha tanulni mész, jegyzetelj, akkor is, ha később elérhetőek lesznek a videók. Könnyebben és alaposabban megjegyzed, ráadásul a saját gondolataidat is leírhatod a jegyzetek közé. (Néhány hét múlva jön egy jegyzetelős podcastunk.)
4) Dimenziókülönbségek. A hasonlóságok mellett a legnagyobb különbség a cégméretben van. Itthon egy 2000 fős szervezet vezetője legtöbbször már vezérigazgató, kint könnyen lehet, hogy még 3-4 szinttel a CEO alatt van. Ez olyan egyedi lehetőségeket és kihívásokat szül, amelyekkel itthon ritkán találkozunk. Ennek legnagyobb hatása a szervezeti politikára és karriertervezésre van. Másban nincs nagy különbség.
5. Elképesztő termelékenység. Chicagóban ugyanannyian élnek, mint Magyarországon – a város GDP-je mégis négyszerese hazánknak. A kinti vállalatok jó részének egy alkalmazottra jutó eredménye messze magasabb, mint hazánkban. Ez érződik a résztvevőkön is: hihetetlenül céltudatos, ambíciózus, tudatos vezetők, akik kíméletlenül néznek szembe a saját gyakorlatukkal, és folyamatosan fejlesztik, javítják azt.
Az általános tapasztalatok után most jöjjön két előadás, és mindaz, ami ezekről a témákról megfogalmazódott bennem. Nézzük az elsőt!
A karriertervezés időpazarlás
Nem túlzok, ezt a címet adta előadásának David Walsh, a Berry Global, egy 13 milliárd dolláros árbevételű cég ellátási láncáért felelős elnökhelyettese (műanyagipari csomagolások gyártásával és kereskedelmével foglalkoznak).
Ha az előző mondat kemény volt, akkor ne ijedj meg, a többi már egyszerűbb lesz.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Onlife to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.