Onlife
Onlife Karrier Podcast
Hogyan kezeld a fejvadászok megkereséseit? – 1. rész (#58)
0:00
Current time: 0:00 / Total time: -41:44
-41:44

Paid episode

The full episode is only available to paid subscribers of Onlife

Hogyan kezeld a fejvadászok megkereséseit? – 1. rész (#58)

Sokan hibáznak, amikor egy recruiter / fejvadász megkeresi őket. Ingerülten, frusztráltan, sürgetően reagálnak, és elszalasztják a lehetőséget egy értékes kapcsolatra. Hogyan csináld jól?

Rajtad kívül valószínűleg senki más nem foglalkozik a karriereddel. Ez azért baj, mert a világ folyamatosan gyorsul, és a kiszervezés, a munka távol-keletre költöztetése szinte minden iparágat és szakmát érint. Persze, vannak kivételek: vannak cégek, amelyek kifejezetten jól kezelik a kollégák teljes karrierútját, és vannak területek, ahol kisebb a mozgás. De a legtöbbekre igaz: a karriered a TE KEZEDBEN VAN, és senki más nem vállal felelősséget érte.

Ez azért gond, mert a legtöbben (beleértve a legtöbb menedzsert) borzasztóan gyengén menedzselik a karrierjüket. Ez különösen igaz a műszaki területen dolgozó vezetőkre, akik sokkal inkább a feladatokra fókuszálnak, és mintha lenéznék azt a munkát (networking, kommunikáció), amely az új lehetőségekhez és ajánlatokhoz kell.

Van azonban ezek közül is egy, amely kiemelkedik. Nincs olyan feladat, amivel ennyire könnyen lehetne óriási hatást elérni, mint a fejvadászokkal való kapcsolatépítés. Ehhez képest mit látunk? Százával büszkélkednek szakemberek és menedzserek azzal, hogy milyen kreatív módszerekkel „hajtották el” a „buta recruitereket” LinkedInen vagy telefonon. Értjük: rengeteg spamet, hozzá nem értő megkeresést, tömeges üzenetet kaptok. Bosszantó. Sokan azonban azt a messzemenő következtetést vonják le ebből: „a fejvadászok / recruiterek hülyék, semmi dolgom velük”. A mai adásban szeretnénk örökre lerombolni ezt a mítoszt. Ha szakemberként / menedzserként dolgozol, akkor közeli kapcsolatot kell kiépítened 1-2 recruiterrel. Ha felső vezetőként dolgozol, akkor közeli kapcsolatra van szükséged akár ÖT recruiterrel / fejvadásszal is. Ez MINDENKIRE igaz, aki ezt az adást hallgatja. A vállalati világban kulcsszerepük van, különösen a műszaki és technológiai területen – és ez a szerep egyre inkább növekszik.

Nézzük meg, hogyan telik egy átlagos megkeresés egy fejvadásztól / recruitertől. Tegyük fel, hogy már túljutott az első szűrőn és egy barátod / ismerősöd ajánlására megszerezte a telefonszámodat, ezért hív. Meglepődsz: nem sűrűn keresnek, kicsit fényezi is az önértékelésed, de közben bosszant is. Most épp nincs időd, két feladat között rohansz. Nem ismered őt, és most TÉNYLEG nem igazán alkalmas. Bosszant a helyzet, irritál, és ami még rosszabb: felkészületlen vagy.

A fejvadász bemutatkozik. Nem ismered, és a céget sem, akinek dolgozik. Ismerősen hangzik, de a cégneveik mindig olyan hasonlóak… azt mondja, hogy csak néhány kérdése lenne számodra, és már bele is kezd.

Rákérdez: mi a következő pozíció, amit megcéloztál? Milyen feladatkört szeretnél ellátni a jövőben? Mennyit szeretnél keresni ebben a következő pozícióban? Kettőt pislogtál, és megadtad egy vadidegennek a jelenlegi fizetésedet, miközben semmit nem kaptál cserébe.

Aztán rákérdeznek, hogy a cég, ahol dolgozol, használja-e X technológiát, vagy Y szoftvert. Jelzed, hogy igen, használjátok X-et, de nem a te területeden, és nem, Y-t nem, de elég jól ismered egy korábbi pozíciódból. A recruiter megköszöni az idődet, és nem tűnik csalódottnak, de csak annyit mond: „Hamarosan keresni fogom.”

Aztán nem keres. Nemcsak ő: mások sem a cégétől. Pár hét múlva jut eszedbe a beszélgetés, amikor kiderül, hogy nem kapod meg a vágyott fizetésemelést, kinevezést a jelenlegi munkahelyeden. De ki is volt? Milyen számról is hívott? Milyen cégtől?

Nos, ahelyett, hogy te is beleesnél ebbe a mély gödörbe, a mai adásban elmondjuk, hogyan fogadd a fejvadászok / recruiterek megkereséseit. Ez egyáltalán nem bonyolult, és nagy hatással lehet a munkádra, karrieredre. Hogyan csináld jól?

Listen to this episode with a 7-day free trial

Subscribe to Onlife to listen to this post and get 7 days of free access to the full post archives.

Onlife
Onlife Karrier Podcast
Hogyan építs eredményes karriert? Hogyan érj el többet: nagyobb eredményeket, magasabb fizetést, jobb pozíciót? Hogyan hozz ki többet a jelenlegi helyzetedből? Az Onlife Karrier Podcast minden szakembernek szól. Ami marad: gyakorlatias, azonnal alkalmazható, a munkahelyi valóságra felkészítő tudásanyagok. Új epizód minden kedden.