A négynapos munkahét témájától volt hangos a sajtó 2022-ben, a covidlezárásokat követő nyáron. Új idők szele járta át a munkahelyeket: a legtöbben abban a hitben éltek, hogy mostantól minden más lesz.
Nem lett. Ennek egyik legfrissebb, kijózanító példája a 2024 februárjában érkező szűkszavű közlemény, miszerint a Telekom megszünteti a négynapos munkahét lehetőségét. Míg a bejelentést nagy sajtóvisszhang, részletes beszámolók, nyilatkozási kedv jellemezte, addig a kísérlet lezárásakor meg kellett elégednünk egy szűkszavú, névtelen közleménnyel. A Telex szerencsére utánajárt a kérdésnek, így némileg többet tudunk, mint amit a cég az eredeti közleményben elénk tárt. Ez viszont még mindig nem elég világos.
Tényleg kudarc volt a kísérlet?
Tényleg „nem lehetséges itthon” a négynapos munkahét, ahogyan azt sok sajtótermék lehozta?
Miben igazolódott be egy 2022 őszi írásunk ugyanerről a témáról? (Spoiler: mindenben.)
A mai adásban elemezzük az ügyet. Van, ahol tényekről, máshol pedig a feltételezéseinkről beszélünk – és azt is elmondjuk, miért fontos, hogy ezeket a következtetéseket a nyilvánosság is megismerje.
Az adásban felhasznált források:
Telex: A Telekom kipróbálta: meg lehet csinálni a négynapos munkahetet Magyarországon is
Különböző nyilvános LinkedIn-posztok és ott érkező kommentek.
Néhány anonim levél, amelyet tőletek kaptunk a sajtóhír megjelenése után.
A mai adásban elemezzük ezt az ügyet, az alapján, amit tudni lehet róla, és beszélünk benne nemcsak a négynapos munkahétről, hanem szervezeti politikáról, vezetői döntésekről, és a szervezetek és nyilvánosság kapcsolatáról.
Ezt a podcastot / videót kivételesen ingyenesen elérhetővé tettük. Ha hasznosnak találod, oszd meg ismerőseiddel, kollégáiddal. Nézz körbe az Onlife többi tananyaga között is: több mint 200 vezetői tudásanyagot érsz el a Körben havi egy ebéd áráért.
Share this post